top of page

Jak vznikaly naše nové plakáty a co je to RISORisograf nebo také jen RISO je digitální tiskárna, která má svoje specifika, ale taky velké kouzlo. Příprava na tisk i tisk samotný je jiný než u klasické tiskárny. Každá barva se tiskne zvlášť ze speciálního válce a výsledné odstíny se ladí průhledností jednotlivých barev a jejich soutiskem. Každý tisk je tak jedinečný a může mít svoje nedokonalosti. Právě tím je ale pro nás dokonalý.


Kromě přípravy podkladů k tisku je v první řadě potřeba vyladit a odzkoušet barevnost. Při kreslení návrhu jsou barvy spíš orientační a výsledná barevnost se volí právě až během tisku. Může se to zdát jako zdlouhavá činnost, ale vlastně je to taky dost velká zábava, protože stačí malá změna ať už v nastavení průhlednosti nebo v kombinaci přetisknutých barev a výsledný tisk může působit úplně jinak. Inkoust je totiž průhledný, tedy ne stoprocentně krycí a jednotlivé barevné vrstvy se překrytím sčítají a vytvářejí další odstíny.Každá barva má vlastní válec a tyto válce se během procesu tisku ve stroji ručně mění. Takže se nejprve vytiskne jedna barva, vymění se válec za jinou, vytiskne se další a tak dále podle toho, kolik barev potřebujeme použít, abychom docílili požadovaného motivu. Navíc je potřeba nechat každou vrstvu barvy po tisku zaschnout, aby nedošlo k rozmazání. To je zásadní rozdíl od klasických inkoustových tiskáren, kde se tisknou všechny barvy naráz.


Na intenzitu barvy má vliv také rychlost, jakou se papír kolem válce ovine, respektive jak jsou nastavené intervaly mezi jednotlivými papíry, které vstupují do tiskárny. Tiskárna dokáže tisknout opravdu rychle a chrlí jeden potištěný papír za druhým. Barva však do válce dotéká postupně a když je interval příliš krátký, nestihne pokrýt celý válec rovnoměrně a intenzita barevné plochy může v průběhu tisku na jednotlivých papírech i v rámci jednoho plakátu kolísat.


Zdánlivá nevýhoda dodává každému tisku živost a originalitu. Co se nám moc líbí je struktura, kterou RISO dodává barevným plochám a překvapilo nás taky, jak krásně a jemně dokáže vykreslit nuance kresby a vytvářet zajímavé detaily.A proč jsme se do takového procesu pustily? Na začátku léta jsme si daly výzvu. Chtěly jsme vytvořit speciální sérii plakátů, kterou bude spojovat jednotná barevnost, ale také téma motivů. Měly jsme od začátku pevně stanovenou barevnost, ale v průběhu jsme zjistily, že kombinace barev, která funguje u jednoho motivu a vypadá něžně, k tomu druhému tolik neladí. Chvíli jsme si na finální variantu musely dokonce zvykat. Občas je totiž težké se přijmout jinou podobu, když máte o výsledku svoji představu, i když je výsledek lepší než původní návrh. Ale s výsledkem jsme opravdu spokojené a určitě se tato technika v naší tvorbě brzo objeví znovu. Celý proces tisku jsme zaznamenaly a na sestřih se můžeš podívat ve videu na našem instagramu.


Velké díky patří holkám z PaperCanDance, které nám plakáty v jejich vršovickém studiu vytiskly. ♡Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page